Kategorie bloga

Ostatnie Artykuły

Rodzaje tureckiej oliwy z oliwek, wszystkie smaczne i zdrowe!
Autor     16/01/2023 12:43:51     Home , Tureckie Przyprawy i Zioła    0Komenatrze
Rodzaje tureckiej oliwy z oliwek, wszystkie smaczne i zdrowe!

Wartość i wyjątkowe właściwości oliwek i oliwy z oliwek są znane od wieków i zyskują dziś jeszcze większe znaczenie. Uprawa tego szlachetnego owocu koncentruje się w określonych regionach świata, przede wszystkim w krajach położonych nad brzegiem Morza Śródziemnego. Turcja jest jednym z tych szczęśliwych krajów.

Chociaż nadal jest to w dużej mierze ograniczone do regionów produkujących oliwki, konsumpcja oliwy z oliwek w Turcji rośnie, ponieważ ludzie stają się bardziej świadomi zdrowia. Konsumpcja na mieszkańca, która wcześniej wynosiła 1,5 kg, osiągnęła obecnie ponad 2 kg dzięki promocji ukazującej korzyści zdrowotne oliwy z oliwek. Konsumenci zaczęli też ostatnio zdobywać większą wiedzę na temat różnych odmian oliwek oraz sposobu, w jaki oliwa z oliwek może różnić się smakiem w zależności od pochodzenia geograficznego. W rezultacie rośnie popyt konsumentów na jednogatunkowe oliwy z oliwek i pojawia się coraz więcej sklepów dla smakoszy. Zmiany te pozytywnie wpłynęły na wizerunek oliwy z oliwek, która nie jest już postrzegana przez konsumentów jedynie jako podstawowy produkt spożywczy, ale jako wyselekcjonowany produkt dostępny w szerokiej gamie wariantów: aromatyzowany, tłoczony na zimno, wczesny lub późny zbiór.

Oliwka była symbolem cywilizacji śródziemnomorskiej na przestrzeni dziejów i od dawna zadomowiła się w Turcji. W rzeczywistości południowo-wschodnia Anatolia jest znana jako kolebka i centrum genetyczne oliwek, co potwierdzają podgatunki oliwek znalezione w linii rozciągającej się od Hatay do Kahramanmaraş i Mardin. Z południowo-wschodniej Anatolii to szlachetne drzewo rozprzestrzeniło się do zachodniej Anatolii, a następnie rozprzestrzeniło się do Grecji, Włoch i Hiszpanii przez Wyspy Egejskie.

Drzewo oliwne jest powszechnie uznawane za pierwsze ze wszystkich drzew. Jest wymieniany we wszystkich głównych świętych źródłach i jest używany od 6000 lat pne, według znalezisk archeologicznych i geologicznych. Pierwszą metodą produkcji oliwy z oliwek było rozgniatanie oliwek pod stopami, a następnie ekstrakcja oliwy z zacieru gorącą wodą. Najstarsza wytwórnia oliwy z oliwek, datowana na 600 rok p.n.e., znajduje się w starożytnej osadzie Klazomenai w zachodniej Anatolii, w dystrykcie Urla w pobliżu miasta Izmir.

Podobnie jak w innych częściach basenu Morza Śródziemnego, oliwa z oliwek jest bardzo ważnym produktem spożywczym w Turcji i zajmuje ważne miejsce w kuchni tureckiej. Uprawa oliwek koncentruje się wokół miast Aydın, Izmir, Muğla, Balıkesir, Bursa, Manisa, Çanakkale, Gaziantep i Mersin oraz w regionach Morza Egejskiego, Marmara i południowo-wschodniej Anatolii. Turcja ma bardzo bogate dziedzictwo rodzimych odmian. Ogólnie rzecz biorąc, Edremit (Ayvalık) jest dominującą odmianą na północy tureckiego obszaru uprawy oliwek, a Memecik na południu. Odmiana Gemlik jest głównie produkowana i spożywana jako czarne oliwki stołowe. Inne tureckie odmiany to Büyük Topak, Ulak, Çakır, Çekişte, Çelebi, Çilli, Domat, Edincik Su, Eğriburun, Erkence, Halhalı, İzmir Sofralık, Kalembezi, Kan Çelebi, Karamürsel Su, Kilis Yağlık, Kiraz, Manzanilla, Memeli, Nizik Yağlı , Samanlı, Sarı Haşebi,

Oliwa z oliwek przeznaczona do spożycia może osiągać poziom kwasowości do 3,3 proc. – im niższy poziom, tym produkt wyższej jakości i zdrowszy. Światowe normy kwasowości są ustalane przez Międzynarodową Radę ds. Oliwy z Oliwek. Poniżej znajduje się krótki przewodnik po tureckich pismach na opakowaniach.

Extra Virgin Oil : 100% surowa oliwa z oliwek ma najniższy poziom kwasowości, poniżej 0,8%. Ze względu na wysoką wartość odżywczą powinien być spożywany na zimno. Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia jest wytwarzana po prostu przez zmiażdżenie oliwek i wyciśnięcie soku. Dobra oliwa z oliwek extra virgin jest owocowa, gorzka i cierpka.

Oliwa z oliwek z wczesnych zbiorów: Oliwa  z wczesnych zbiorów, o gorzkim smaku, niskiej kwasowości i wyższej zawartości przeciwutleniaczy, za którą warto zapłacić trochę więcej. Zanim oliwki w pełni dojrzeją, są często zbierane w celu wytworzenia pierwszej oliwy w sezonie. Oliwa z wczesnych zbiorów o gorzkim, pieprznym smaku jest zwykle droższa, ponieważ potrzeba więcej oliwek, aby wyprodukować taką samą ilość oliwy, jak w późniejszym okresie sezonu. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja oliwa została wyprodukowana w tym roku, wybierz „ yeni hasat”  z odpowiednią datą.

Inne oliwy z oliwek: oliwa  z oliwek z pierwszego tłoczenia, zwykła oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, rafinowana oliwa z oliwek, oliwa z oliwek Riviera. Naturel birinci zeytinyağ ı –  oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia o kwasowości od 0,8 do 2 procent. Naturel zeytinyağı  to odpowiednik oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia o kwasowości nie wyższej niż 2 proc. Rafine  zeytinyağı  to rafinowana oliwa z oliwek o kwasowości powyżej 2 procent, określana również jako „czysta”. W dawnych czasach tego rodzaju olej stosowano w lampionach naftowych. Pomimo niskiej kwasowości poniżej 1 procenta,  typ riviera  jest mieszanką olejów dziewiczych i rafinowanych, a jej smak znacznie różni się od naturalnych olejów.

Share This Post :