Kategorie bloga

Ostatnie Artykuły

Kawa czy herbata ?
Autor     05/12/2022 12:52:03     Turecka kawa i herbata    0Komenatrze
Kawa czy herbata ?

Turecka herbata, czyli çay, jest w Turcji niezwykle popularna. Pije się ją od rana do wieczora w bardzo wielkich ilościach. Kiedy jesteśmy w tureckiej gościnie, nikt nas nawet nie zapyta o to, czy chcemy się napić herbaty, tylko poda ją – świeżo zaparzoną. Jest ona obecna także w sklepach, biurach, miejscach publicznych. Pije się ją dobijając targu, po finalizacji spraw biznesowych i w wielu innych sytuacjach z życia codziennego. Poza typowymi herbaciarniami, bywa ona zwykle darmowym dodatkiem.

Turecka herbata parzona jest zgodnie z turecką tradycją w podwójnym, specjalnie do tego celu stworzonym czajniczku zwanym Çaydanlık. Proces parzenia trwa do kilkudziesięciu minut i uczy cierpliwości. Turecka herbata podawana jest w tradycyjnych szklankach o kształcie tulipana – symbolu Turcji. Powinna być słodka – z dwiema kostkami cukru, półsłodka – z jedną kostką cukru lub gorzka.

Skąd wynika fenomen tureckiej herbaty? Na pewno ze wspomnianego powyżej sposobu jej zaparzania. Długi czas prażenia liści, a następnie przygotowywania naparu powoduje, że turecka herbata posiada niespotykany gdzie indziej smak. Jest mocniejsza od herbaty jaką znamy z naszych rodzimych stron i znacznie bardziej aromatyczna. Posiada bardzo intensywny, piękny, bursztynowy lub mahoniowy kolor. Herbata jest symbolem tureckiej gościnności, zarówno w czasie godzin pracy, jak i poza nimi. W tureckich restauracjach podawana jest gościom zazwyczaj na koszt zakładu, zawsze po posiłkach. W Turcji pije się ją gorącą nawet podczas upałów ponieważ nadzwyczajnie gasi pragnienie.

Jakie są rodzaje herbat?

Herbata czarna liściasta Mevlana – luksusowa herbata cejlońska, produkowana z ręcznie zbieranych liści krzewów rosnących na plantacjach znajdujących się na zboczach gór Sri Lanki. Dzięki klimatowi tej niewielkiej wyspy, herbata Mevlana zawdzięcza swój niezwykły jedwabisty smak i aromat. Po zaparzeniu, napar ma przyjemny miedziany kolor i wyrazisty, naturalny smak z bardzo lekką nutą bergamoty.

Herbata czarna liściasta Sindbad - wyjątkowa czarna cejlońska herbata, znana i uwielbiana w całej Turcji za swój głęboki smak. Grubo liściasta herbata cejlońska Sindbad ma bursztynowy napar oraz silny, naturalny smak, zadowoli nawet najbardziej wymagających koneserów.

Herbata czarna liściasta Aslan – czysta, najwyższej jakości herbata cejlońska jest pakowana w miejscu upraw na Sri Lance (dawniej Cejlon). Wielko liściasta o charakterystycznym mocnym i wyrazistym smaku i pięknym bursztynowym kolorze.

Herbata czarna liściasta Alice z bergamotką - herbata cejlońska grubo liściasta Alice z dodatkiem bergamotki tworzy zrównoważoną kompozycję dla miłośników łagodnego aromatu.

Herbata czarna liściasta Rize - pochodzi z północno-wschodniej Turcji z tradycyjnych upraw przy porcie Rize. Herbata turecka Rize to herbata klasy BOP czyli Broken Orange Pekoe. Oznacza to, że liście pochodzące z samego czubka krzewu herbacianego, bez pączka, poddano rozdrobnieniu aby zwiększyć walory herbaty w czasie parzenia. Rize to faworyt wśród tureckich herbat, jest delikatna, słodkawa, można się nią delektować przez cały dzień. Napar jasny i miedziany daje świeży aromat.

Herbata czarna liściasta Altinbaş -  jest ekskluzywną mieszanką czarnych herbat z upraw nad Morzem Czarnym z okręgu Rize. Niebywały smak zapewnia jakość liści, zbierane są tylko te, które znajdują się najbliżej wierzchołka drzewa herbacianego. Turecka herbata charakteryzuje się drobno kruszonym liściem. Smak herbaty Altinbaş został doceniony prestiżową nagrodą "Monde Selection"

Herbata zielona liściasta - zielona herbata jest gatunkiem cieszącym się ogromną popularnością, którą zawdzięcza nie tylko swojemu bogatemu smakowi, który łączy słodycz z goryczką, ale również dzięki swoim właściwościom i zdrowotnym. Liście herbaty zielonej są ciasno zwinięte w kuleczki, po zaparzeniu otwierają się. Liście zielonej herbaty zbierane są ręcznie, dzięki czemu zawdzięcza doskonałą jakość, smak i aromat.

A może kawa? - Turecka kawa?

Tradycyjne tureckie przysłowie mówi: „Kawa powinna być czarna jak piekło, mocna jak śmierć, słodka jak miłość”.

Parzenie kawy na sposób turecki to swoisty rytuał. Chodzi o wydobycie z kawy jej charakterystycznych nut smakowych, mocy i słodyczy. Jej tajemnica kryje się w umiejętnym sposobie przygotowania oraz piance, bez której kawa po turecku traci swój smak. Pierwsze wzmianki o tym sposobie parzenia kawy pojawiły się około XV/XVI wieku w Jemenie. Co ciekawe? Do tej pory w Turcji, na Środkowym Wschodzie, na Bałkanach czy na Kaukazie kawa po turecku przygotowywana jest w prawie nie zmienionej formie, stanowiąc element kultury i tamtejszego stylu życia. Jest kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać podczas parzenia kawy:

Zasada nr 1 : kawę należy zaparzać w specjalnie do tego przeznaczonych miedzianych lub metalowych rondelkach lub tygielkach.

Zasada nr 2 : woda do parzenia kawy musi być bardzo zimna, podczas nagrzewania się wydobywa z kawy najlepsze aromaty.

Zasada nr 3 : ziarna kawy należy drobno zmielić. Najlepiej jeśli użyjemy do tego mocnej kawy o słodkich nutach smakowych.

Zasada nr 4 : cukier dodaje się już na początku parzenia kawy.

Zasada nr 5 : do kawy po turecku nie dodaje się mleka ani śmietanki. Jedyne dopuszczalne dodatki to kardamon lub cynamon.

Jak parzyć kawę w tygielku?Do typowego tygielka wsypujemy tyle kawy, aby wystarczyło na trzy filiżanki. Kawa powinna być średnio palona i zmielona na proszek. Do naczynia dodajemy również dużą ilość cukru, wlewamy wodę i doprowadzamy do wrzenia na wolnym ogniu. Mieszamy delikatnie i gdy na powierzchni pojawi się pianka, zdejmujemy z ognia i znów mieszamy. Po chwili cały proces powtarzamy. Dwa razy. Na końcu do naparu dodajemy łyżeczkę zimnej wody, aby przyspieszyć opadanie fusów. Nalewamy kawę do uprzednio podgrzanych filiżanek, nie zapominając o piance.

Ciekawostka – kawa po turecku była dawniej nieodłącznym elementem tradycyjnych zaręczyn. Kandydatka na żonę podawała swojemu przyszłemu mężowi mocno posoloną kawę – tak słoną, jak łzy wylewane przez niego po ślubie. Jeśli wybranek wypił ją bez grymasu na twarzy oznaczało to, że będzie dobrym, wesoły, szanującym żonę, mężem. Tureccy mężowie w małżeństwie nie mieli lekko. Poza tym, że musieli znosić z uśmiechem fochy swych pięknych żon, to mieli obowiązek zapewnić im kawę na każde zawołanie. W innym przypadku prawo pozwalało kobietom żądać natychmiastowego rozwodu.

Turecka kawa mielona Mehmet Efendi – ulubiona kawa mieszkańców Turcji. 100% ziaren arabiki, prażone, drobno mielone, pochodzące z najlepszych plantacji. Dzięki łagodnemu paleniu nadają kawie unikalny i aksamitny smak.

 

W naszym sklepie znajdziecie Państwo tylko oryginalne, tureckie herbaty i kawy oraz akcesoria do ich przygotowania.

Share This Post :